Yapay veya doğal göletlerde yapılıyor. Gölün etrafına çepeçevre direkler vasıtasıyla tel geriliyor. Basit bir elektrik motoru ile bu tel döndürülüyor ve tele iliştirilen ipleri tutan sporcular kayaklarını kayabiliyorlar. Bay Bruno Rixen’in 60 kadar yıl once icat ettiği bu system dünyanın 160 küsür yerinde çalışır vaziyette. Türkiye’ de Antalya ve Bursa’da iki yıldır çalışır durumda. 2010 senesinde ise, bir tane de İzmit’te açılması bekleniyor. Avrupa’nın bazı ülkelerinde her bir milyon kişi nüfusa bir tesis düşmektedir. Yani bu spora ilgi bir hayli çok. Ülkemizde de yeni tesisler açıldıkça, su kayağı ve wakeboard artık bilinen ve yapılan bir spor haline gelecektir.

Antalya, bu iş için ideal bir yer. Mevsim neredeyse 12 ay. Turistler bol, hava güzel, havalimanı çok rahat. Hip-Notics 2008 senesinde Antalya’da, Side yolunun üstünde kuruldu.Tesisin en önemli özelliklerinden biri de Antalya havalimanına sadece 35 km olması. Üstelik, Side’yi biraz geçtikten sonra, Köprülü Kanyon Kavşağına gelince hemen sol tarafınızda, yol üstünden tesisi görebiliyorsunuz. İç yola saptığınız zaman, portakal ağaçlarının kokusu eşliğinde 5 dakika sonra Hip-notics’in kapısından giriş yapılıyor.

Tesiste, Körpüçay’dan tatlı su ile dolan wakeboard, su kayağı, mono-trick-jump ski, kneeboard, disc sporlarını yapabileceğiniz 3 adet göl bulunuyor. Göllerden bir tanesi, “Ben daha evvel hiç denemedim” gölüdür. Burada temel ekipmanlar ile eğitim alıp, bu spora bir başlangıç yapılıyor.  Garanti ediyoruz ki, ilk defa yapan bile, 2 saat içinde dilediğince kayabilir pozisyona gelecektir.

Diğer göl ise, “Rampalar bana vız gelir” gölüdür. Bu büyük gölde, bir çok rampa bulunur ve kaskınızı takıp wakeboard ile dilediğiniz atlamaları yapabilirsiniz.

 

3.göl, “Slalomda üstüme yoktur.” gölüdür. Burada dilediğiniz her çeşit kayağı deneyebilirsiniz. Mono ski ile slalom parkurunu  tamamlayabilir, uzun kayaklar ile ski jump yapabilir veya kneeboard ve disc ile kendi etrafında 360 derece dönüp keyfini çıkartabilirsiniz.

Hangi ekipmanla başlamak istiyorsanız önce onun eğitimini alıyorsunuz. Hiç bilmeyenlere dengede durmayı, kablolu sistemi ve köşelerde dönme sistemini öğretiyorlar.Daha evvel bu sporu yapmış olanlara da eğitim veriliyor. Ayrıca tesiste aynı zamanda konaklama imkanınız olabilecek dünya şampiyonlarından tavsiyeler alıp, kendinizi geliştirebiliyorsunuz.

 

Tekne arkasında yıllardır bu sporu yapanlar, müziğin olmamasının eksikliğini bilirler. Hatta kayağı yapanlar, her zaman kendileri bir şeyler mırıldanırlar. Hip-notics buna da bir çözüm bulmuş ve sistemin çalışmasını sağlayan kablolara dev hoparlorler yerleştirmiş. Sabah saatlerde daha sakin bir müzik çalarken, güneşin ve sizin enerjinize göre ilerleyen saatlerde resmen suda bir parti havası oluyor. Bir de bunun üstüne, gece aydınlatmaları açınca, gece kayağı da mümkün oluyor. Böylece, gece kayağı ile harika deneyimler yaşama fırsatına erişiyorsunuz.

 

Tesiste; su kayağı, wakeboard, mono-trick-jump ski, disc dışında yapılacak bir çok aktivite bulunmaktadır. Size ayrılan yüzme alanında, suyun keyfini çıkartabilirsiniz. Kocaman bir trambolinde, ister özgürce zıplarsınız isterseniz de wakeboardda yapacağınız hareketlerin alıştırmasını yapabilirsiniz.

 

Genelde öğleden sonraları düzenlediğimiz, beach volley turnuvamıza katılabilir ya da kendi arkadaşlarınızla, muhteşem kumun üstünde voleybol oynayabilirsiniz.

 

Kaykay tutkunları için özel olarak Ömer Ünal tarafından tasarlanmış skate parkı kullanması çok zevkli. Ayrıca, basketbol, langırt ve ping pong oynayabilirsiniz. Öğleden sonra happy hourlara katılıp sınırsız eğlence yaşayabilirsiniz veya özel olarak tasarlanmış zen localarında, profosyonel masörden masaj alabilirsiniz.

 

Hip-notics’te konaklamak için 2 fırsatınız bulunmaktadır. Bir tanesi, göl manzaralı ve doğa manzaralı olarak 2 ayrı tip bungalow seçenekleridir. İkisi arasında fiyat farkı bulunmamasına rağmen, önceliğe göre rezervasyon alınmaktadır. Toplam 50 kişilik kapasite olduğundan, rezervasyon gitme tarihinden bir kaç hafta evvel yapılmalıdır. Her bungalowun içinde, LCD TV, klima ve WC bulunmaktadır

 

Diğer alternatif ise, daha kamp ve doğa severler için olan doğal çadırlardır. İçleri geniş olmakla birlikte, göl manzaralı ve böceklere karşı korumalıdırlar. 40 kişi kapasitesi bulunan çadır alanında, geceleri ateş yakıp , kamp havası tadılabiliyor.

 

Tesiste, çeşitli organizasyonlarda yapmak mümkün..Çılgın doğumgünü partileri, temalı partiler ve wakeboard/kayak yarışları.

 

27 Eylül – 2 Ekim 2010 tarihlerinde Hip-notics’te gerçekleşecek olan WWA-Dünya Wakeboard Şampiyonası’na Dünyanın her yerinden yaklaşık 250 kadar wakeboard yarışçısı katılacak. Aileler ve arkadaşları ile, yurtdışından toplam 1000 kişi bekleniyor.

Yerli piyasa içinse, tanıtımlar yapılıyor. Yarışların bitiş günü, büyük bir konser ile festival kıvamında kapanış yapılması bekleniyor. Dolayısıyla, yerli sporcular hem dünya şampiyonlarını izleme fırsatını yakalayacaklar, hem festivalin keyfini çıkartacaklar hem de harika bir haftasonu geçirebilecekler.

Gelen misafirlerin kalması için, Hip-notics Belek’te çeşitli oteller ile anlaşma yapmış. Şimdiden Hip-notics ile iletişime geçip, otel ve organizasyon bilgilerini öğrenip, ön rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz.